Drukarki półprzemysłowe etykiet
Zadrukowane na czarno prostokątne białe etykiety najczęściej pełnią funkcję informacyjną oraz identyfikacyjną. Są nieodłącznym elementem przesyłek pocztowych czy zapakowanych i zafoliowanych produktów w magazynach. Produkcja takich etykiet jest więc najczęściej działaniem na dużą skalę. Gdy wydajność drukarki biurowej nie zaspokaja już naszych potrzeb, ale jeszcze nie potrzebujemy wielkogabarytowej drukarki przemysłowej, idealnym rozwiązaniem jest coś dokładnie pośrodku.
Półprzemysłowe drukarki etykiet zajmują mniej miejsca niż w pełni przemysłowe modele i są od nich średnio dwa razy lżejsze. Są również proste i intuicyjne w obsłudze. Można je zaklasyfikować pomiędzy drukarką biurową a drukarką przemysłową. Ich elegancki wygląd zewnętrzny kryje w sobie dodatkowe komponenty, które oferują pracę na poziomie zbliżonym do dużych drukarek przemysłowych, jednak nie aż na tak wysokich obrotach. Sprawna i wydajna drukarka etykiet to obowiązkowe wyposażenie:
- firmy kurierskiej,
- biura,
- magazynu,
- centrum logistycznego,
- sklepu internetowego,
- zakładu produkcyjnego.
Drukarki półprzemysłowe znajdą zastosowanie przy drukowaniu wszelkiego rodzaju etykiet – zbiorczych, transportowych, magazynowych czy tabliczek znamionowych, na papierze lub folii. Oferują druk dużej liczby etykiet w krótkim czasie i z dużą szybkością, dlatego świetnie sprawdzą się w miejscu, w którym drukowanie kilku tysięcy sztuk oznaczeń jest codziennością.
Czym różni się drukarka półprzemysłowa od przemysłowej?
Różnicę między drukarką półprzemysłową a przemysłową można dostrzec zarówno w wyglądzie, jak i specyfikacji technicznej. Materiały, z których wykonane są drukarki półprzemysłowe, są trwalsze i bardziej wytrzymałe niż te użyte do wykonania drukarek biurowych, jednak nie zapewniają aż tak dużej ochrony, jak te, z których wykonane są drukarki w pełni przemysłowe. Nie jest również możliwe, by urządzenia te pracowały nieprzerwanie przez całą dobę. Ich wydajność jest więc mniejsza niż drukarek przemysłowych, ale wiąże się to również z niższą ceną zakupu i eksploatacji. Drukarki przemysłowe są przystosowane szczególnie do pracy w trudnych warunkach. Ich zewnętrzna obudowa zabezpiecza je przed dostaniem się do wnętrza pyłu czy wody. Są również fabrycznie wyposażone w dodatkowe komponenty takie jak nawijaki, obcinaki czy odklejaki, które do drukarki półprzemysłowej często trzeba dodatkowo dokupić. Umożliwiają również druk w wyższej rozdzielczości – w przypadku drukarek półprzemysłowych jest to najczęściej 203, a maksymalnie 300 dpi, natomiast w przypadku drukarek przemysłowych może to być nawet dwa razy więcej.
Drukarki półprzemysłowe w ofercie naszego sklepu
Drukarki półprzemysłowe etykiet świetnie sprawdzą się przy drukowaniu kodów kreskowych, numerów partii czy informacji o danych producenta. W ofercie naszego sklepu znajdują się trzy modele drukarek półprzemysłowych uznanej marki Zebra. Poszczególne urządzenia różnią się wielkością, parametrami technicznymi oraz tempem pracy. W zależności od modelu prędkość druku wynosi od 152 do 356 mm/sek. Wszystkie drukarki oferowane przez nasz sklep posiadają port USB oraz złącze szeregowe lub równoległe, a niektóre z nich również możliwość bezpiecznego bezprzewodowego połączenia Bluetooth lub Ethernet (LAN). Drukarki Zebra są łatwe w obsłudze, a także posiadają prosty system wymiany nośników i taśm.
Drukarka półprzemysłowa – jaką wybrać?
Decydując się na zakup drukarki półprzemysłowej etykiet, podstawowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest prędkość druku. W następnej kolejności istotna jest rozdzielczość. Może to być 203, ale też 300 dpi – rozdzielczości te świetnie sprawdzą się przy standardowych etykietach wysyłkowych o szerokości około 10 cm. Jeśli będziemy drukować drobne etykiety zawierające małe kody kreskowe i teksty o nisko punktowych rozmiarach czcionki, konieczny jest wybór drukarki oferującej wyższą rozdzielczość. Kolejnym istotnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, jest maksymalna szerokość druku. W przypadku oferowanych przez nas drukarek jest to 104 i 168 mm.
Drukarki mogą posiadać prostą klawiaturę lub bardziej rozbudowany ekran LCD. Mogą również na różny sposób łączyć się z komputerem. Wszystkie drukarki w naszym sklepie posiadają wejście USB lub RS-232, jednak już nie każda pozwoli nam połączyć się bezprzewodowo lub portem równoległym. Firma Zebra przy zakupie swoich produktów oferuje również dostęp do filmów instruktażowych, pomocy technicznej, a także możliwość pracy w chmurze. Dzięki temu nauka obsługi drukarki przebiegnie sprawnie nawet w przypadku osób, które nie obcują na co dzień z tą technologią, a wszelkie problemy zostaną szybko rozwiązane.
Do zakupu drukarki należy podejść przyszłościowo, a więc zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i cel zakupu urządzenia w tym momencie, ale też czy nie zmienią się one za kilka lat. Udzieliwszy odpowiedzi na te pytania, możemy określić wszystkie pożądane parametry drukarki, a następnie wybrać model, który najlepiej je realizuje. Tylko zakup drukarki dopasowanej w pełni do naszych potrzeba zapewni najwyższą wydajność pracy bez generowania zbędnych kosztów.
Druk termiczny czy termotransferowy
Drukarki w naszym asortymencie oferują dwa rodzaje druku – termiczny i termotransferowy. Druk termiczny wymaga zastosowania specjalnego papieru pokrytego wrażliwą na promienie UV warstwą termoaktywną. Dzięki temu fragmenty etykiety zaczerniają się i powstaje pożądany przez nas obraz. Druk termotransferowy polega natomiast na uzyskiwaniu obrazu na etykiecie poprzez podgrzewanie pigmentu zawartego w specjalnej taśmie termotransferowej. Jest trwalszy i odporniejszy na temperaturę, wilgoć i światło niż druk termiczny oraz lepiej sprawdzi się przy skomplikowanych aplikacjach. Etykiety wykonane metodą termiczną utrzymują swój początkowy wygląd przez maksymalnie kilka miesięcy, następnie blakną lub czernieją. Mogą również cechować się niższą jakością, a także być podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając między drukarkami o różnych rodzajach druku, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej jakości druku potrzebujemy, jak długo etykiety będą użytkowane oraz jak dużo będziemy ich drukować w określonym czasie.